Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Több mint 10.000 hallgató és felsőoktatási munkatárs nyert ösztöndíjat a világ 98 országába – foglalhatnánk össze röviden, ha szeretnénk kifejezni a Campus Hungary 2012. évi indulása óta elért eredményeit. Az ösztöndíjasok legnépszerűbb célországa Németország volt, ugyanakkor jártak Azerbajdzsánban, Mexikóban, Grúziában, Szingapúrban, Hawaiinm Katarban, Togoban, a Dél-afrikai Köztársaságban, de még a legészakibb kutatóközpontban a Spitzbergákon is.Miért éri meg pár hétre vagy hónapra kimozdulni a komfortzónánkból?
Egy belső felmérés szerint a külföldön töltött idő az ösztöndíjasok 90%-nak nagyban, vagy érzékelhetően segítette a szakmai fejlődését. A megkérdezettek közel 70%-nak jelentős mértékben fejlődött a nyelvi készsége, 84 %-uk pedig úgy nyilatkozott, hogy a szakmai kapcsolatok elmélyítését és kialakítását egyaránt támogatta az ösztöndíj.
Tapasztalatok
A Campus Hungary Program ösztöndíjával az érdeklődő fiatalok a világ összes országába pályázhattak féléves részképzésekre, rövid tanulmányutakra, szakmai gyakorlati lehetőségekre, a legnépszerűbb célországok között Németország, Románia, és az Egyesült Királyság vezeti a rangsort, de voltak olyanok is, akik különlegesebb helyekre utaztak tapasztalatot szerezni.
Lehoczky Annamária például félúton Norvégia és az Északi-sark között, Spitzbergákon töltött el emlékezetes napokat. Az egyetemista lány a gleccserek és éghajlat kapcsolatát kutatja, így igazán jó terepnek ígérkezett a világ legészakibb kutatóintézete. „Rövid tanulmányutam során intenzív öthetes kurzust végeztem el, melynek talán legnagyobb előnye és rendkívülisége a terepen végzett tevékenység volt. Hetente egy napot és további délutánokat/estéket töltöttünk mikrometeorológiai mérőállomások telepítésével. Döbbenetes érzés volt a saját bőrömön megtapasztalni mindazokat a – valóban drámai- környezeti változásokat, melyeket olvashatunk, láthatunk a hírekben.”
Szederkényi Kornélia Edit melegebb célállomást választott, ő Svájc legnaposabb tartományában töltött el egy féléves részképzést egy turisztikai oktatási intézményben. Érdekes tapasztalatokkal gazdagodva érkezett haza: „ A program keretében minden érkező diák mellé egy svájci iskolatársat rendeltek, aki személyesen felelt értünk, segítette beilleszkedésünket. Havonta egyszer az iskola költségén egy hosszú hétvégét szerveztek számunkra, hogy még jobban megismerhessük Svájc szépségeit.” Kovács András a távoli Hawaiin végezhetett csillagászati kutatást az ösztöndíjnak köszönhetően. Ő így emlékezett a kint töltött időre: „Az intézményi légkör sokkal inspirálóbb és közvetlenségre sarkalló a különböző klubok, találkozók, közös reggelik és kávézások által.”
Célok
A kétirányú mobilitást ösztönző Campus Hungary Program a nemzetközi tapasztalatszerzés mellett kiemelten törekszik arra, hogy minél több külföldi diákot vonzzon Magyarországra, mellyel támogathatja a magyar felsőoktatás nemzetköziesítési törekvéseit, a minőségi idegen nyelvű képzéskínálat kialakítását. A hazánkba irányuló mobilitás elősegítése érdekében eddig 12 országban számos nemzetközi oktatási vásáron, roadshow-n, workshopon jelent meg a Campus Hungary Program a magyar felsőoktatási intézményekkel közös, egységes nemzeti standon. A keleti nyitás jegyében többek között Törökországban, Vietnámban, Indiában, Kínában, Dél-Koreában, Japánban, Jordániában és Oroszországban is.
Az érdeklődők számára hasznos információkkal szolgál a Campus Hungary (www.campushungary.hu) honlapja, ahonnan elérhető az a képzéskereső program (Study Finder), amely a Magyarországon elérhető idegen nyelvű képzéseket tartalmazza.