Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Ha a jövőnkre gondolunk, a következő érzelmek kavaroghatnak bennünk: a terveink iránti lelkesedés, a céljaink eléréséhez fűzött remény, bizonytalanság és némi aggodalom. Vegyük hát sorra, melyek azok a félelmek, amikkel szinte minden pályakezdő szembesül!
Vajon az elnyert pozíció elősegíti a kitűzött karriercéljaim elérését? Ahhoz, hogy erre igennel tudjunk válaszolni, először is tisztában kell lennünk azzal, hogy pontosan mit is szeretnénk elérni! Az önismereti tesztek segíthetnek felmérni, hogy elképzeléseink összhangban vannak-e kompetenciáinkkal, céljaink mennyire reálisak egy adott munka megszerzését illetően. Bátran kérjünk segítséget karrier tanácsadóktól, HR-esektől ezek megfogalmazásában.
Ki ne szeretne jó közösségben dolgozni és egy csapat fontos tagja lenni? Nagyjából mindenki. Azt azonban nem tudhatjuk előre, hogy milyenek lesznek a kollégáink, jó lesz-e a légkör, rendes-e a főnök. Azonban ha nyitottak vagyunk, megbízhatóak és pozitívan állunk munkatársainkhoz, nagy eséllyel ők is hasonlóan viszonyulnak majd hozzánk.
Ha hosszú időn keresztül unalmas feladatokat kell csinálnunk, az előbb-utóbb megöli a lelkesedésünket. Nem véletlen, hogy sok friss diplomás fél, hogy ilyen helyzetbe kerül. A motiváció halála egyenlő a Maslow-piramis legfelső szintjének – az önmegvalósításnak – a soha el nem érésével. De ne feledjük, sosem késő váltani!
Mármint a fülünk. Minden újdonsült kollégát aggaszt, hogy mi lesz, ha hibázik, vagy, ha nem érti meg első hallásra a feladatot. Ezen kár problémázni. Az elején mindenki bakizik. A tapasztalatlanságból eredő „zöldfül-szindróma” legjobb ellenszerei a „figyelj” és a „tanulj” pirulák.
Mennyire fogunk tudni megélni a munkánkból? A megszerzett diplománkkal képesek leszünk jól fizető állást találni? Csak rajtunk múlik. Ha úgy érezzük, jelenlegi képesítésünkkel nem érhetjük el az áhított bérszínvonalat, ideje körülnéznünk. Képzési lehetőségek végtelen tárháza áll rendelkezésünkre Ez persze áldozatokkal jár. Ugyanakkor: No pain, no gain!
Nyugtalanságot okozhat, hogy mi lesz, ha eddigi kellemes életünk gyökeresen megváltozik. A munka érdekében az ország vagy a kontinens másik végére kell utazni, vagy rendszeresen túlórázni kell? Ilyenkor mérlegeljünk!. Megéri-e a kényelemért cserébe más előnyöktől elesni?
Persze soha nem fog minden tökéletesen klappolni. Ezért lényeges, hogy priorizáljuk preferenciáinkat. Mi az, amiből semmiképp nem engedünk? A családbarát munkahely? Az izgalmas feladatok? Talán a magas fizetés? Legyen bennünk kompromisszumkészség. Ami nem top szempont, kezeljük rugalmasan. Olykor megéri lemondani bizonyos elvárásainkról.