Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Az értekezleteket szinte mindenki utálja, mert unalmas időpocsékolásnak tartja. Megszüntetni mégsem lehet, hasznos tevékenységgé tenni viszont igen.
Egy januári amerikai felmérés szerint, amelyet az Entreprenuer idéz, a megkérdezett 2000 munkavállaló 17 százaléka értekezlet helyett inkább bámulná a falat, szívesebben tömegközlekedne órákig (12%) vagy vállalna egy gyökérkezelést (8%). Ez súlyos állapotot tükröz. Szerencsére néhány egyszerű változtatással hasznossá és hatékonnyá tehetők az értekezletek.
1. Hosszú beszámolók helyett 10 perces csapattanács
A labdajátékokban a csapat tagjai meccs előtt és a szünetekben összedugják a fejüket, az edző elmutogatja-magyarázza a stratégiát, elhangzik a csatakiáltás, és mindenki lelkesen elfoglalja a posztják, hogy győzelemre segítse a csapatot. Hasonlóan lehet átalakítani az értekezleteket: szó szerint kimerítő megbeszélések helyett naponta tíz percre jöjjenek össze a munkatársak, mondják el, mit végetek előző nap, mit terveznek aznapra és másnapra, aztán ki-ki mehet a dolgára. Ezzel a hosszú és fárasztó felkészülést is le lehet rövidíteni, és csak nagy ritkán kell komolyabb értekezletet tartani.
2. Interaktív tevékenység beiktatása
Unalmas PowerPoint prezentáció helyett érdemes felrázni a jelenlévőket. Induljon az értekezlet egy vicces vagy inspiráló YouTube-videóval, a megbeszélés felénél pedig legyen kis szünet, amelyben mindenki megemlít valami pozitív dolgot, ami a napokban történt vele. Az értekezlet vezetője készülhet pár önironikus megjegyzéssel is, ami feldobja a hangulatot.
3. Helyszínváltoztatás
Ha minden megbeszélés ugyanabban a kopár tárgyalóban zajlik, az csak még unalmasabbá teszi az összejövetelt. A meeting helyszíne gyakran változzon, akár a cég épületét is érdemes elhagyni, mert már önmagában ez inspirálóan hat. A hosszabb megbeszéléseket, mint egy évértékelés vagy a következő évad stratégiájának megbeszélése, nem árt tréning jellegű programként megszervezni, ahol a szünetekben a munkatársak szórakoztató tevékenységekben vehetnek részt.
4. Tánc és torna
A fizikai aktivitás megadályozza, hogy a munkatársak hajlamosak legyenek álomba merülni az értekezleten, ezért tánc és torna közbeiktatásával szép eredményeket lehet elérni. Attól függően, mennyire összekovácsolt és laza a közösség, negyedórás bulival lehet feldobni a hangulatot, ha visszafogottabb a társulat, a légzőgyakorlat is megteszi.
5. Nem is kell értekezlet
Vannak olyan cégek - főleg startupok -, ahol kitalálták, hogy csak akkor tartanak általános értekezletet, ha van értelme. Reggel a vezetők összedugják a fejüket, megbeszélik a teendőket, és ha nincs rá szükség, nem fárasztják a többi munkatársat a meetinggel. A Digital Onion tanácsadócégnél például 50 százalékkal sikerült csökkenteni az értekezletek idejét.
6. Havi összekovácsoló gyűlések
A LinkedIn 11 600 munkavállaó megkérdezésével végzett felmérése szerint a munkatársak 46 százalékát boldogítja, hogy jóban van a kollégáival. A cégen belüli emberi kapcsolatok fejlesztése érdekében érdemes izgalmas meet-upokat rendezni az unalmas értekezletek helyett. Így tesz a The Bouqs nevű online virágküldő cég, amely havonta összejöveteleket rendez a munkatársainak, ahol kiválasztott dolgozókat interjúvolnak meg a többiek előtt. Így a kollégák jobban meg tudják ismerni egymást, ami javítja a munkakapcsolatokat és hatékonyabbá teszi a deladatok elvégzését.