Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.

A támogatásról részletes információt itt találsz.

  • Szolgáltatások
  • Referenciák
  • Kapcsolat
  • in English
  • Blog
  • Álláskeresőknek

Menü

  • Szolgáltatások
  • Referenciák
  • Kapcsolat
  • in English
  • Blog
  • Álláskeresőknek
  • Regisztráció
  • Belépés
  • Belépés

Hírek

7 jó tanács, hogy hatékony talent poolt építhessünk

2014. november 24.

Nyugaton a HR-esek egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a talent poolnak a toborzásban. Mint a HVG HR Center friss kutatása rámutatott, nálunk még nem elég elterjedt ez a módszer, de jók a kilátások.

Sok toborzó amiatt kerül hátrányba, hogy csak követi a folyamatokat ahelyett, hogy proaktívan talent poolokat építene, amelyekkel az állandóan változó igényeknek megfelelően biztosíthatná a tehetségek folyamatos áramlását. A Recruiter.com szakértője, Maren Hogan összefoglalta, mi az a hét alapvető lépés, amelyek révén hatékonyan működő talent poolt építhetünk.

1. Folyamatosan értékeljük, elemezzük a jelöltek iránti igényeket
Egy ideális világban a toborzóknak a jelöltek olyan csapatával van dolga, akik alig várják, hogy betölthessék a meghirdetett pozíciókat. A valóság ennél sokkal prózaibb: mindig előfordul bizonyos elcsúszás a megfelelő jelölt, a megfelelő állás és a megfelelő időpont között, a talent poolok ezért létfontosságúak a folyamat lendületének fenntartásában. Ez minden szervezetben másképp alakul, a fő cél azonban azonos. Olyan tehetség-előrejelzési szisztémát kell működtetni, amellyel figyelembe vesszük a különböző változókat, amelyek a jövőben hatással vannak arra, hogy hány jelölt áll rendelkezésre és mekkora az igény irántuk. Ilyen fontos változók a stratégiai tervek (például terjeszkedés új régiókban, új termékcsaládok bevezetése) és a jól képzett tehetségekhez való hozzáférés korlátai (például az évente diplomázó mérnökök száma). A tehetség-előrejelzés tehát sokkal több szimpla munkaerőpiaci elemzésnél.

2. Ügyeljünk arra, hogy aktuális tevékenységünk kikövezze az utat jövőbeli talent pool-építésünk számára
A toborzási és megtartási folyamat során a következő fontos lépés annak felmérése, milyen képességeket, képzettséget és tapasztalatokat vár el a cég. Ne hagyatkozzunk a régi munkaköri leírásokra! Meglehet, akkor járunk a legjobban, ha vadonatúj munkaköri leírásokat hozunk létre annak alapján, hogy milyen képet alkottunk a szervezet szükségleteiről.
Ha módszereink mostanra elavultak vagy pontatlanná váltak, csak hátráltatni fogják majdani munkánkat. A talent poolnak a jövőbeli igényekre kell fókuszálnia, nem arra, hogy milyenek voltak az elvárások öt évvel korábban, amikor az álláslista készült.

3. Törődjünk a korábbi jelentkezőkkel
Nem szabad megfeledkezni azokról a jól képzett jelentkezőkről, akik eljutottak az interjúztatás utolsó szakaszáig. Azon jelöltek, akik érdeklődnek a cég iránt és felmértük a képességeiket a kiválasztási folyamat során, ideálisak a talent poolunk számára. A toborzóknak gondoskodniuk kell arról, hogy a kiválasztási folyamatban messzire jutó, de végül fel nem vett jelöltek pozitív élményeket szerezzenek. El kell magyarázni nekik, pontosan miért nem kapták meg a munkát, hogy amikor legközelebb a látómezőnkbe kerülnek, a konstruktív visszajelzés birtokában eredményesebben vághassanak neki újra a kiválasztási procedúrának.

4. Értékeljük ki az aktuális jelölteket
Ahogyan a korábbi jelöltekről feltételezhető, hogy alkalmasak lehetnek számos poszt betöltésére a szervezetben, az aktuális jelölteket is ki kell értékelni, milyen jelenlegi vagy majdani szerepeket szánhatunk nekik. Amikor a toborzók nekiveselkednek a tehetség-előrejelzésnek, jövőbeli lehetőségeket nyitnak meg az aktuális jelöltek előtt.

Aki szeretne a cégnél dolgozni, kiváló tagja lehet tehetségközösségünknek. Ebbe a körbe azok is beletartoznak, akik jelentkeztek egy meghirdetett posztra, de nem feleltek meg pontosan az elvárásoknak, ugyanakkor tökéletesen alkalmasak lehetnek egy majdani állás betöltésére. A cégen belül új lehetőséget kereső alkalmazottak szintén ideálisak a talent poolunk számára.

5. A belső talent pool is nagyon fontos
Minél magasabb pozícióra keresünk jelöltet, a toborzás annál nagyobb kihívást jelent, annál drágább és annál hosszabban tart. A belső talent poolok viszont majdnem minden toborzási területet illetően megtakarítást hoznak. Friss amerikai statisztika: a kívülről felvett munkavállalók esetében 61 százalékkal nagyobb az esély arra, hogy elbocsátják az új állásból, mint a belső jelölteknél. Ennek legvalószínűbb oka, hogy a belülről felvett munkavállalók már elsajátították a vállalati kultúrát. Alapos képzéseken vettek részt és bizonyos mértékben már ismerték az elfoglalandó pozíciót is.

6. Keressünk platformot és hozzunk létre közösséget
A cég karrieroldala kitűnő hely arra, hogy közösséget hozzunk létre a szervezet tehetségszükséglete számára. A toborzók hívják meg a jelenlegi, a korábbi és a már nyugdíjas alkalmazottakat, HR-szakembereket és álláskeresőket. A toborzók csoportokat alakíthatnak a Linked Inen és a Facebookon is, vagy toborzószoftverükkel belső hálózatot hozhatnak létre.
A bevont tehetségek kulisszatitkokat akarnak majd megtudni az adott szervezetről, különös tekintettel az alkalmazottakra és a céges kultúrára. Küldjünk friss információkat hírlevélben, vezessünk blogot, készítsünk webinart, videókat és szolgáltassunk tartalmat bármilyen egyéb online formában. Szervezzünk vitákat, bátorítsuk a résztvevőket, hogy mondjanak véleményt adott témákról, aztán a válaszokból szerkesszünk blogposztot.

7. A közösségi média is hatékony és takarékos eszköze a talent poolok gondozásának
A közösségi médián keresztül is folyamatosan aktivizálhatjuk a tehetségközösségünket. A Facebook, a Linked In vagy a Twitter fantasztikus médiumok a jelöltek elérésére, rajtuk keresztül folyamatosan közölhetjük velük a legújabb információkat. Az amerikai cégek 92 százaléka használja toborzásra a közösségi médiát, és 42 százalékuknak az a tapasztalata, hogy az általuk gondozott jelöltek csapatának minősége javult a közösségi toborzási technikák alkalmazásának köszönhetően. Ezek a felületek arra is felhasználhatók, hogy a jelöltekkel megismertessék a céges brandet és a vállalati kultúrát.

Nálunk is szerepel a tervek között
A talent pool alkalmazása tehát már bevett módszer Nyugaton, de mi a helyzet nálunk? A HVG HR Center online felmérést végzett HR-esek körében 2014 júniusában, és többek között a talent poollal kapcsolatos tervekre is rákérdezett. A 75 válaszadó között legnagyobb arányban az autóipar, az IT-szektor, a logisztika és a kereskedelem HR-esei szerepeltek. A megkérdezett humánerőforrás-szakemberek 54 százaléka 6-15 éves szakmai gyakorlattal rendelkezik.

A válaszadók egyelőre nem működtetnek talent pool-szerű szakmai közösségeket, de 17 százalékuk egy éven belül tervezi a bevezetését. További 25 százalékuk terveiben is már szerepel, de nem egy éven belül. A HR-esek elsősorban a munkaerő-kapacitás, illetve a szükséges költségkeret hiányával magyarázták, hogy nem működtetnek talent poolt. Tízpontos skálán kellett értékelniük, megítélésük szerint mekkora nehézséget jelentenek egyes tényezők a szakmai közösségépítés során (1 pont: nem jelent nehézséget; 10 pont: rendkívül nagy nehézséget jelent.) Ezen okok között a munkaerő-kapacitás hiánya 5,9, az anyagi források szűkössége 5,7 kapták a legmagasabb pontokat.

Forrás: Karrier Plusz
 
Ajánlom ismerőseimnek Küldés emailben

Ajánlott állások

Kötelező szakmai gyakorlatos
 Szombathely
OTP Bank Nyrt.
Kötelező szakmai gyakorlatos Zala vármegye
 Zalaegerszeg
OTP Bank Nyrt.
Ingatlan beruházási gyakornok
 Budapest
OTP Bank Nyrt.
OCT IT Support CoE gyakornok
 Budapest
OTP Bank Nyrt.
Early Talent Program
 Dunaharaszti
Coca-Cola HBC Magyarország
Még több hasonló állás

Közelgő események

recruiTECH CEE 2025
  2025. Máj 23.
Összes esemény


@
  • Adatkezelési tájékoztatóban
  • Felhasználási feltételekben
  • GYIK
  • Hirdetési lehetőségek
  • Kapcsolat
  • Copyright © 2025 frissdiplomas.hu

Elfelejtett jelszó
 Profilom

 Beállítások

 Letöltések

 Kilépés