Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.

A támogatásról részletes információt itt találsz.

  • Szolgáltatások
  • Referenciák
  • Kapcsolat
  • in English
  • Blog
  • Álláskeresőknek

Menü

  • Szolgáltatások
  • Referenciák
  • Kapcsolat
  • in English
  • Blog
  • Álláskeresőknek
  • Regisztráció
  • Belépés
  • Belépés

Hírek

Nem szeretik a távmunkát a magyar cégek

2016. szeptember 19.

A magyarországi mikro- és kisvállalkozások kedvelik és alkalmazzák ugyan a rugalmas munkaidőt, de az otthoni munkavégzéssel, a munkaerő kölcsönzéssel hadilábon állnak – derült ki egy felmérésből. pedig megérné nekik: a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program 5.3.2-16 számú felhívása erre nyújthat segítséget.

Még bőven van lehetősége pályáznia a kis cégeknek azon a GINOP pályázaton, amely az atipikus munkavégzés kialakítását szolgálja. A magyar vállalkozásokra rá is férne, hogy erősítsék ezeket a foglalkoztatási formákat, miközben ugyanis többségük munkaerőhiánnyal küzd, a távmunkától és a munkaerőkölcsönzéstől óvakodnak.

Mint azt korábban megírtuk, a Garantiqa nemrégiben közreadott felméréséből kiderült, a megkérdezett mikrovállalkozások 78, míg a kisvállalkozások 63 százaléka hasznosnak tartja a rugalmas munkaidőt, ennek ellenére az otthoni munkavégzés körükben alig elterjedt. Ezt a foglalkoztatási formát csak mikrocégek 8, míg a kisvállalkozások 7 százaléka alkalmazza.

A munkaerő kölcsönzés sem mutatkozott túl népszerűnek a szektorban: a mikrovállalkozások egyáltalán nem, míg a kisvállalkozásoknak is csupán a hatoda él rendszeresen ezzel a lehetőséggel. A jelenség oka az lehet, hogy a szektorban ténykedők többsége nem tartja hasznosnak a munkaerő-kölcsönzést: a mikrovállalkozások 56 százaléka, a kisvállalkozások 48 százaléka utasítja el azt.

A mikro- és kisvállalkozások méretükből fakadóan nyitottak a rugalmas foglalkoztatásra, számukra sok esetben a lényeg, hogy friss ismeretekhez juthassanak. Ez sokszor specialisták rugalmas foglalkoztatását igényli, amivel a vállalkozások további fejlődésüket alapozzák meg – hívta fel a figyelmet a vallalkozokhitele.hu.

Megérné nekik

Az eredmények azért különösek, mert egyébként a vállalkozásoknak nagyon megérné kiaknázni az atipikus munkavégzésben rejlő lehetőségeket. Kutatási adatok szerint ugyanis a dolgozók nem csak elégedettebbek, de többet is dolgoznak otthonról: a Magyar Távmunka Szövetség 2016 júniusában indított kutatásából kiderül, hogy mintegy harmadával (34%-al) csökkenthető a munkavégzés megszakításának mértéke (azaz a „munkatöredezettségi mutató”) távmunkában. A legnagyobb csökkenés a marketing (58%) és a vezetői (44%) munkakör esetén volt kimutatható.

Noha jelenleg a munkaerőhiány az égetőbb probléma, és kevésbé a munkaerőpiac rugalmassága, e két tényező is összefügg egymással. A megfelelő munkaerő megtalálásában és megtartásában ugyanis a munkavállalók igényeihez is igazított foglalkoztatási formák versenyelőnyt jelenthetnek a cégeknek, az Y generáció megszerzésében pedig egyre fontosabb lesz a személyre szabott munkarend.

Egyre többen szeretnének, főképp gyermekes anyák és szellemi foglalkozásúak, a korábban megszokottnál kevesebb, de otthonról végezhető feladatot ellátni, akár egyszerre több munkaadónak is. Ez a szabadság olyannyira értékes lehet számukra, hogy a fizetésük egy részét is hajlandók feláldozni érte. (A rugalmas foglalkoztatási formák a munkahelyi stressz szintjét is csökkentik, így egészségesebbek maradunk mi is és dolgozóink is!)

Programmal a rugalmas munkavégzésért

Április 4-től folyamatosan adhatják be támogatási kérelmeiket a vállalkozások a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program 5.3.2-16 számú, „A rugalmas foglalkoztatás elterjesztése a konvergencia régiókban – Rugalmas, családbarát foglalkoztatási módszerek bevezetése a munkáltatóknál” című felhívásra. A pályázat alapvető célja, hogy segítse a gyermeknevelés, idősgondozás, illetve megváltozott munkaképesség miatt teljes munkaidőben dolgozni nem tudók munkaerőpiaci visszatérését. Emellett a projektek hozzájárulnak a foglalkoztatottak számának növekedéséhez és a hagyományostól eltérő foglalkoztatási formák elterjesztéséhez. Ez utóbbi azért is fontos, mivel Magyarország ezen a területen jelentős lemaradásban van az Európai Unió többi tagállamához képest. Más uniós országokban ugyanis lényegesen elterjedtebb a részmunkaidős foglalkoztatási forma: Hollandiában 40 százalék, Németországban és Ausztriában 20-25 százalék az így foglalkoztatott munkavállalók száma. Nálunk ez az arány 2015-ben nem haladta meg a 6 százalékot.


Olvass tovább!
Újabb dologért kér pénzt a Google

6+1 igazán hatásos tipp kapcsolatépítéshez

Jön az áfakontroll a számláknál

Nem sci-fi a négynapos munkahét, Magyarországon is működik

Forrás: Piac & Profit
 
Ajánlom ismerőseimnek Küldés emailben

Ajánlott állások

iOS fejlesztő gyakornok
 Budapest
OTP Bank Nyrt.
Junior távközlési tervezőmérnök
 Budapest
MAVIR ZRt.
Airport Operations Intern
 Budapest
Wizz Air
WIZZ Management Trainee Program
 Budapest
Wizz Air
Junior Auditor (Pályakezdő Könyvvizsgáló)
 Budapest
Forvis Mazars Kft.
Még több hasonló állás

Közelgő események

OPEN NIGHT·GYÁRLÁTOGATÁS A P&G BUDAPEST GYÁRÁBAN
  2025. Máj 14.
recruiTECH CEE 2025
  2025. Máj 23.
Összes esemény


@
  • Adatkezelési tájékoztatóban
  • Felhasználási feltételekben
  • GYIK
  • Hirdetési lehetőségek
  • Kapcsolat
  • Copyright © 2025 frissdiplomas.hu

Elfelejtett jelszó
 Profilom

 Beállítások

 Letöltések

 Kilépés