Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
A Morgan Stanley a világ egyik vezető pénzügyi szolgáltató cége, amely teljeskörű és kiemelkedő színvonalú szolgáltatásokat nyújt ügyfeleinek befektetési, banki, értékpapír-kereskedelmi és befektetés-menedzsment területen. A cég fontosnak tartja, hogy támogassa a tehetséges fiatal szakemberek karrierépítési folyamatait. Programjaik, karrierrendezvényeik lehetőséget adnak, hogy az érdeklődő hallgatók, pályakezdők bepillantást nyerhessenek a vállalat életébe, munkafolyamataiba, ezáltal is segítve őket a számukra testhezálló pozíció megtalálásában. A Hónap munkáltatójaként áprilisban is számos álláslehetőséggel várja a szakembereket.
Az alábbi interjúkból kiderül, hogy milyen élményeik vannak azoknak, akik már a cég munkatársaiként dolgoznak nap, mint nap.
Három és fél hónapig tanulni New Yorkban felejthetetlen élmény
Négy hazai frissdiplomás IT-szakember a világ egyik vezető pénzügyi szolgáltató cégénél, a Morgan Stanley-nél kezdte karrierjét. Gazdag tapasztalatokat és életre szóló élményeket szereztek, erről kérdeztük őket.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Szőnyi Anna | Szlávik Zsolt | Holló Zoltán | Balogh Gábor |
Milyen tapasztalatokat szerzett a gyakornoki/frissdiplomás program során, és ezeket miként tudta hasznosítani?
Szőnyi Anna, csoportvezető fejlesztő, Vállalati Kockázatkezelési Rendszerek:
Ha a frissdiplomás programról kérdeznek, először azt szoktam kiemelni, hogy három és fél hónapig New Yorkban élni, minden reggel Manhattan-be, egy felhőkarcolóba járni tanulni olyan élmény, amit soha nem felejtek el. A program során a technológiai tudásunkban lévő hiányosságokat széles körben és nagyon hatékonyan pótolták. De a legfontosabb dolog talán az emberi kapcsolatok építése, amire ez a nemzetközi képzés módot adott. Ezek olyan barátságok, melyek egy életre szólnak. Tavaly például egy indiai barátom esküvőjére is elutazhattam, akit ezen a képzésen ismertem meg.
Szlávik Zsolt, csoportvezető fejlesztő, Elektronikus Kötvénypiaci Kereskedő Rendszerek:
Még egyetemi tanulmányaim alatt vettem részt egy, a Morgan Stanley által szervezett előadássorozaton, ami betekintést nyújtott a pénzügyi piacok működésébe. Nagyon megfogott ez a világ, és még a diploma előtt jelentkeztem egy félállású gyakornoki pozícióra. Meghatározó élmény volt, hogy milyen sok figyelmet fordítottak minden egyes gyakornokra és milyen komoly feladatokat kaptunk. Az egyetem után felvettek a vállalat frissdiplomás programjára, amelyet minden informatikai területen végző diáknak csak javasolni tudok. Ez egy 15 hetes intenzív szakmai képzés, világszínvonalú előadókkal, komoly szakmai kihívásokkal és válogatott nemzetközi társasággal, ahol életre szóló barátságok köttettek.
Holló Zoltán, infrastruktúra mérnök, Vállalati Infrastruktúra Divízió:
A Morgan Stanley-nél egy kiemelkedően magas színvonalú, több hetes, részint külföldön zajló képzéssel kezdődött a karrierem. A multinacionális működésből fakadóan sokszínű multikulturális környezetben zajlik a frissdiplomás program. Rengeteg új, különböző nemzetiségű kollégával dolgoztam együtt, új tapasztalatokra, tudásra tettem szert és nyitottabbá is váltam az újdonságok iránt.
Balogh Gábor, csoportvezető informatikus, Matematikai Modellező Divízió:
A gyakornoki program lehetőséget adott, hogy megismerjem a cég működésének egy szeletét. Komoly technológiai tudást kaptam és értékes kapcsolatokat is, ami később szakmai szempontból is hasznos volt, hiszen már a kezdetekkor voltak olyan ismerős kollégák, akikhez fordulni tudtam egy-egy kérdéssel.
Milyen vállalati kultúrát ismert meg a Morgan Stanley gyakornokaként/gradjaként?
Szőnyi Anna:
Nagyon támogató a közösség, ahol különösen sokat kapok a feletteseimtől, mind szakmailag, mind emberileg. Sosem hagytak magamra, mindig támogatnak, nyitott ajtókkal várnak. De ennek a nyitott kultúrának része például az is, hogy a menedzsment támogatásával egy kisebb csapat kollégával megalapítottuk a Women in IT programunkat. Szeretnénk elérni, hogy még több tehetséges lány válassza az IT-pályát Magyarországon, és ebben a vállalat is rengeteg támogatást ad nekünk.
Szlávik Zsolt:
Mindenképpen kiemelném a másikra való odafigyelést, ez szerintem a cég „Putting Clients First” alapértékéből fakad. Beosztástól függetlenül mindenki véleménye számít és a nyitott, őszinte kommunikáció légköre minden szinten jellemző.
Holló Zoltán:
Már a kezdetektől úgy éreztem, hogy nem „frissdiplomásként” kezelnek: az első naptól fogva szerves része voltam az összes megbeszélésnek, technológiai fejlesztésnek. A tapasztalt kollégák nyitottan, érdeklődve várták és hallgatták, hogy egy adott problémát hogyan közelítek meg, milyen megoldással állok elő, esetleg olyannal, amire a csapat többi tagja még nem gondolt.
Balogh Gábor:
A karrierem során nyitott, rugalmas és ügyfélközpontú szervezetet ismertem meg. A céges kultúra része, hogy mindenki – a gyakornokoktól a felsővezetőkig – könnyen elérhető és szívesen fogadja a kérdéseket. A Morgan Stanley támogatja, hogy egészséges egyensúlyt tartson az ember a munka és a magánélet között.
Milyen tapasztalatok és készségek szükségesek ahhoz, hogy valaki sikeres lehessen a Morgan Stanley szervezetében?
Szőnyi Anna:
Szerintem a legszükségesebb az általános problémamegoldó képesség és a hatékony kommunikáció. Kihívás például, hogy sokszor IT-s szakmai háttérrel nem rendelkező kollégákkal dolgozunk együtt, nekik kell a feladatokat elmagyaráznunk. A Morgan Stanley arra ösztönöz, hogy fejlesszük készségeinket, képességeinket, tapasztalatot szerezzünk, és ehhez találkozzunk tapasztaltabb kollégákkal, és tanuljunk tőlük. A tapasztaltabb Morgan Stanley-s kollégáim mindig szívesen segítették a fejlődésemet, előrelépésemet.
Szlávik Zsolt:
A jó problémamegoldó képesség és a biztos szakmai alapismertek nagyon fontosak, de iparági tapasztalatra nincsen feltétlenül szükség ahhoz, hogy valaki sikeres karriert kezdhessen itt. Fontos a jó kommunikációs készség, hogy letisztult és érthető formában tudjuk kifejezni magunkat mind szóban, mind írásban.
Holló Zoltán:
Az IT területen rendkívül fontos az önfejlesztés. Tanulás nélkül nincs siker, és a Morgan Stanley-nél rengeteg lehetőség van a tanulni. Azonban az oktatáson való részvétel nem elegendő, a siker egyéni döntésünkön is múlik: kell a tudásvágy és nyitottság az új technológiák iránt. Másrészt az informatika csapatjáték, a karrierépítés legjobb útja az alázat, a türelem, a kollégák támogatása és a tudás másokkal való megosztása.
Balogh Gábor:
Egy ilyen globális szervezetben sokféle ember sokféle készséggel lehet sikeres. Én nagyon ambiciózus vagyok, úgy érzem, jól értek a szakmához, de mindig van hova fejlődni – és a Morgan Stanley sokféle lehetőséget biztosít erre. Azt tapasztaltam, hogy a jó kommunikációs készség is sokat segített a pályafutásom során.
Kiknek ajánlja, hogy kövessék az ön példáját?
Szőnyi Anna:
Bárkinek, aki szeretne egy nagy, nemzetközi cégnél dolgozni, és szeret problémákat megoldani. Ez egy jó csapat. Együtt kapcsolódunk ki vagy vitázunk például a TDD-ről, hogy jó ötlet volt-e Java 8-ban a default implementációkat engedni az interfészekben, miközben jó érzés, hogy különböző önkéntes programjainkon keresztül a minket befogadó közösségben is segíthetünk.
Szlávik Zsolt:
A Morgan Stanley-nél változatos, kihívásokkal teli, izgalmas munkakörnyezet részesévé válhat az ember. Tehetséges és figyelmes kollégákkal dolgozhatunk együtt, globális értelemben is, hiszen sokszor nemcsak a mellettünk ülővel, hanem a New York-i vagy londoni kollégákkal is szoros munkaviszony alakul ki. Szerintem előny, ha az ember érdeklődik a pénzügyi piacok és termékek iránt, de bárkinek tudom ajánlani, aki egy komoly szakmai színvonalú és színes nemzetközi környezetben képzeli el magát.
Holló Zoltán:
Mindazoknak, akik egy olyan szervezetnél kívánnak elhelyezkedni, amely már méretéből és globális működéséből fakadóan is élen jár az innovatív technológiák területén, és ahol különösen nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy az itt dolgozó szakemberek megbecsülve érezzék magukat.
Találkozzunk személyesen az alábbi eseményeken: