Oldalunkon cookie-kat használunk, hogy még jobban Rád szabhassuk tartalmainkat, karrierlehetőségeinket. Részleteket itt olvashatsz.
Megannyi kultúra fiataljainak találkozása? Fergeteges hangulatú nemzetközi programok? Pezsgő éjszakai élet? Sokaknak talán ilyen kép ugrik be először az Erasmus program hallatán. De lássuk, mi van mögötte és mire is vállalkoznak azok, akik megpályázzák az ösztöndíjat! Mivel kell szembenézniük azoknak, akik egy másik európai egyetemen szeretnének tanulni felsőoktatási éveik során?
Az Erasmus+ mobilitási program az 1996-ban megalakult Tempus Közalapítvány keretén belül működik. Az ösztöndíj minden tavaszi félév elején kerül kiírásra, amiről a hallgatók saját intézményüknél érdeklődhetnek. Aki fontolgatja a nemzetközi tapasztalatszerzést, érdemes figyelemmel követnie már januártól a kiírásokat, ugyanis sok igazolást kell beszerezni, ráadásul a határidőn túl beadott jelentkezéseket semmisnek tekintik!
Mint minden pályázat esetében, nagyon fontos szem előtt tartanunk a legfontosabb dátumokat! Sőt mi több, a figyelmeztetés nemcsak a dokumentumok benyújtására vonatkozik, hanem az utána következő időszakra is. A lehetőség elnyeréséhez valamint a hazajövetel után is van „elszámolnivalója” a hallgatóknak. A hazai egyetemeken az Erasmus koordinátorok segítik a procedúra adminisztrációs részét, összekötő kapocsként segítenek a kommunikációban a küldő- és a fogadóintézmény valamint a hallgató között.
Az ösztöndíjak kiírását követően egy rövidebb idő áll rendelkezésre, amely alatt el kell dönteni, hogy hova pályázzunk: általában 3-5 különböző külföldi egyetemet lehet megjelölni egy megadott listából, majd azokat sorrendbe állítani. A hallgatók a legnépszerűbb helyekért versenyeznek: aki több pontot ér el a bírálat során, az az első helyen jelölt intézménybe jut be, a kevesebb pontot elérteknek a maradék szabad helyekre pályázhatnak.
A megfelelő iskola kiválasztásánál érdemes szem előtt tartani az oktatás nyelvét (ezt nagyon fontos ellenőrizni, mert nem minden esetben folynak angolul az órák), amihez a fogadó intézmény honlapját, kurzusainak listáját is át kell nézni. Továbbá végig kell gondolni, hogy az EU által biztosított összeg (országonként eltérő, többnyire 200 és 500 euro között mozog) elegendő-e a megélhetéshez. Amennyiben nem fedezi a költségeinket, utána kell nézni, hogy van-e lehetőség ezt a keretet bővíteni. Sokan az anyagi okok miatt mondják vissza a már elnyert pályázatukat.
Érdemes átgondolni, hogy a külföldi tárgyak közül mennyit lehet idehaza elfogadtatni a félév végén. Sok energiát és időt spórolhat a hallgató, ha nem kell itthon esetleg még egyszer teljesíteni az elvárt kreditmennyiséget/kötelező tantárgyat.
A választást segítheti a korábbi erasmusos hallgatók beszámolóinak elolvasása, amelyek a hazai egyetemek honlapján könnyen elérhetőek.